VAT. Korekty „in minus” 2021 – czy SLIM VAT coś zmienia
W 2021 rok nastąpiły zmiany w ustawie o VAT poprzez wprowadzenie pakietu SLIM VAT. Jedna ze zmian dotyczy zasady rozliczania faktur korygujących „in minus” po stronie sprzedawcy i nabywcy.
Korekta in minus po stronie sprzedawcy
Zgodnie z przepisami obowiązującymi do końca 2020 roku, sprzedawca mógł uwzględnić fakturę korygującą „in minus”, w swoich rejestrach VAT o ile uzyskał potwierdzenie otrzymania faktury korygującej przez nabywcę.
Z dniem 1 stycznia br. zrezygnowano z tego warunku. W stosunku do faktur korygujących wystawionych po 31 grudnia 2020 r., dokonanie korekty możliwe jest w rozliczeniu za okres wystawienia faktury korygującej, o ile z posiadanej przez podatnika dokumentacji wynika, że uzgodnił on z klientem warunki obniżenia podstawy opodatkowania określone w fakturze korygującej oraz warunki te zostały spełnione, a faktura ta jest zgodna z posiadaną dokumentacją. Późniejsze otrzymanie dokumentacji uprawniać będzie do rozliczeniem korekty w pliku JPK_V7 za okres, w którym dokumentację tę otrzymano.
Dotychczasowy, nie budzący wątpliwości, warunek uwzględnienia korekty, zastąpiono zatem ogólnymi przesłankami:
- uzgodnienia i spełnienia warunków korekty;
- posiadania dokumentacji potwierdzającej ww. okoliczności.
Przesłanki te wydają się stwarzać zdecydowanie więcej wątpliwości i w praktyce mogą wywołać efekt odwrotny od założonego przez Ministerstwo Finansów.
Korekta in minus po stronie nabywcy
Nabywca może dokonać korekty VAT naliczonego, co do zasady, w rozliczeniu za okres łącznego spełnienia przesłanki uzgodnienia przez kontrahentów warunków korekty i ich spełnienia. Moment ten zatem oderwano od faktu otrzymania faktury korygującej, co było dotychczasową przesłanką.
W zależności od okoliczności konkretnej transakcji nabywca może być zobligowany do obniżenia VAT naliczonego o kwotę korekty, jeszcze przed otrzymaniem faktury korygującej, a w niektórych przypadkach nawet przed jej wystawieniem przez sprzedawcę. Dla udowodnienia momentu ujęcia korekty powinien on również gromadzić analogiczną dokumentację jak sprzedawca.
Nabywca musi również pamiętać, że ujęcie przez niego faktury korygującej w rozliczeniach VAT powinno korespondować z okresem jej ujęcia przez sprzedawcę (czasem może następować nawet wcześniej). Z uwagi na raportowanie danych dotyczących podatku VAT w plikach JPK_V7 wszelkie niezgodności w zakresie daty ujęcia faktury korygującej po stronie nabywcy i sprzedawcy będą przez organ skarbowy łatwe do zweryfikowania.